Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwiaździsty sztandar i czarna pięść

17 września 2016 | Plus Minus | Wojciech Małysz
Colin Kaepernick i jego fani
autor zdjęcia: Harry How
źródło: AFP
Colin Kaepernick i jego fani

Amerykański sportowiec nie wstaje w czasie odgrywania hymnu narodowego, protestując przeciwko rasizmowi. Za oceanem trwa burzliwa debata. Głos zabrali: prezydent USA, kandydat do Białego Domu, reżyser Spike Lee i wdowa po Muhammadzie Alim.

Colin Kaepernick, rozgrywający drużyny futbolu amerykańskiego San Francisco 49ers, po raz pierwszy nie oddał należytego hołdu barwom narodowym w czasie przedsezonowego meczu swojej drużyny z Green Bay Packers 26sierpnia tego roku. Wszyscy zgromadzeni na stadionie przyjęli postawę stojącą, na wietrze dumnie powiewała amerykańska flaga, w głośnikach rozbrzmiewał „Gwiaździsty sztandar", a rozgrywający 49ers, jakby nigdy nic, siedział na krześle. – Nie zamierzam stawać, by okazywać dumę z flagi kraju, który uciska czarnych i kolorowych ludzi. Dla mnie to jest ważniejsze niż futbol – wyjaśnił powody zachowania po meczu. I ściągnął na siebie burzę z piorunami.

Niektórzy kibice, w tym fani 49ers, palili jego koszulki. Tenisista amerykański John Isner uznał jego zachowanie za „żałosne". Dziennikarz sportowy telewizji Fox Clay Travis nazwał go „pieprzonym idiotą". Część fanów wyraziła opinię, że Kaepernick nie powinien już być pierwszym rozgrywającym 49ers, i temu życzeniu stało się zadość – trener Chip Kelly ogłosił wkrótce potem, że bohater skandalu będzie drugim rozgrywającym drużyny, przy czym przekonywał, że nie ma to związku z pozaboiskowym zamieszaniem, tylko jego aktualną formą. Niektórzy twierdzą jednak, że klub powinien go sprzedać, inni domagają się, by w ogóle zakazać mu występów w NFL (National Football League). Na to się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10551

Wydanie: 10551

Zamów abonament